This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

1 868 625 3556

Friday, July 28, 2017

PAST FESTIVAL WINNERS

FESTIVAL WINNERS CONVENTIONAL ORCHESTRA

YEAR

CONVENTIONAL STEELBAND

1952

Boys Town

1954

Southern All Stars

1956

Katzenjammers (Port of Spain)

1960

Dixieland

1962

Pan Am North Stars

1964

BWIA Sun Jets

1966

Pan Am North Stars

1968

Trinidad All Stars

1972

Trinidad All Stars

1973

Nutones

1980

Catelli Trinidad All Stars

1982

ISCOTT Casablanca

1984

Catelli Trinidad All Stars

1986

WITCO Desperadoes

1988 (World – Trinidad & Tobago)

WITCO Desperadoes

1992

WITCO Desperadoes

1994

Neal & Massy Trinidad Trinidad All Stars

1996

Neal & Massy Trinidad Trinidad All Stars

1998(tie)

Exodus /Trinidad &Tobago Defence Force

2000 (World – Trinidad & Tobago)

T.C.L. Group Skiffle Bunch

2002

Exodus

2004 (Qualifying round for World)

Exodus

2005 (World – New York)

Sagicor Exodus

2008

Sagicor Exodus

No festival from 2009 - 2012

 


FESTIVAL WINNERS 
SINGLE PAN BANDS

YEAR

SINGLE PAN STEELBAND

1982

Gay Hoytonians

1984

T.C.L. Skiffle Bunch

1986

T.C.L. Skiffle Bunch

1988

T.C.L. Skiffle Bunch

1992

ACL Trinidad Nostalgic

1994

Trinidad Nostalgic

1996

Trinidad Nostalgic

1998

Serenaders

2000 (World – Trinidad & Tobago) (TIE)

Dem Boys/La Romaine Super Vibes

2002

Marsicans

2004

Dem Boys

2005 (World – New York)

NO SINGLE PAN CATEGORY

2008

SWMCOL Pan Family

No festival from 2009 - 2012

 


FESTIVAL WINNERS 
SOLOISTS

YEAR

SOLOISTS

1980

Harold Headley

1982

Clarence Morris

1984

Delbert Henry

1986

Delbert Henry

1988

Ardin Herbert

1992

Chantal Esdelle & Liam Teague (tied)

1994

Niasha Layne

1996

Brent Holder

1998

Brent Holder

2000 (World – Trinidad & Tobago)

Sophia  Subero

2002

Leon Foster Thomas

2004

Keisha Codrington

2005 (World – New York)

NO MINOR CATEGORIES

2008

Micahi Felician

No festival from 2009 - 2012

 


FESTIVAL WINNERS 
ENSEMBLES

YEAR

ENSEMBLES

1998

Super Sonics

2000 (World – Trinidad & Tobago) – (tied)

Florida Memorial Steelband & Tipica Ensemble (tied)

2002

UWI Festival Ensemble

2004

Exocubs

2005 (World – New York)

NO MINOR CATEGORIES

2008

Stryke Stars

No festival from 2009 - 2012

 


QUARTETS

YEAR

QUARTETS

1998

Exodus Quartet (Andy Husbands, Haydn Hosein, Keith Gardener & Kurt Edwards

2000 (World – Trinidad & Tobago)

Exodus Quartet (Andy Husbands, Haydn Hosein, Keith Gardener & Kurt Edwards

2002

Exodus – (Kernon Ross/Kerron Ross/Clement Springer & Melissa Harripaul)

2004

Codrington Pan Family Quartet (Keisha/Khari/Kareem & Cary Codrington

2005 (World – New York)

NO MINOR CATEGORIES

2008

Renegades Quartet - (Aaron Franklin, Kayesha Ollivierre Kain Cox & Ishmael Wharton)

No festival from 2009 - 2012

 


DUETS

YEAR

DUETS

1998

Melissa Theodore/Marissa Theodore

2000 (World)

Melissa Theodore/Marissa Theodore

2002

(Kerron Ross/Kernon Ross

2004

Leon Foster Thomas/Alea Nicholson

2005 (World)

NO MINOR CATEGORIES

2008

Levi Etienne & Cleveland King

No festival from 2009 - 2012

 


1996 Festival Winners Pose with Governor General Solomon Hochoy.-

LATEST TWEETS


GET IN TOUCH

Pan Trinbago Inc
14-17 Park Street, Portof Spain, Trinidad and Tobago
(868) 623 4486

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Skype:

FLICKR PHOTO STREAM

Scroll to top